News‎ > ‎

2016 1st Annual Pond Basic Skills and Beyond Competition

posted Apr 10, 2016, 7:25 PM by Pond Figure Skating Club
On Saturday April 9, 2016, the Pond Figure Skating Club held its 1st Annual Pond Basic Skills and Beyond Competition.  Thank you to all the volunteers, parents, coaches and participants for a GREAT event!  The heavy snow during the morning events made it especially memorable!

Here are the results for our club skaters:
(a complete listing can be found HERE.)


Basic Elements – Basic 2

Ella Muffley – 1st Place

 

Basic Elements – Basic 4

Juniper Litchfield– 2nd Place

Kayla Woods – 3rd Place

 

Basic Elements – Basic 5

Sophia Mancuso – 1st Place

Payton Navarrete – 2nd Place


Basic Elements – Basic 6

Denali Cubillo – 1st Place

Julia Baynes – 2nd Place

Aubrey Hughes – 3rd Place

Brenna Knox – 5th Place


Basic Program Free Skate 1

Avery Thompson – 1st Place

 

Basic Program Free Skate 2

Kirsten Cairns – 1st Place

Gabriella Baldwin – 2nd Place

 

Basic Free Skate 2 Compulsory

Kirsten Cairns – 1st Place

 

Basic Program – Basic 2

Daniela Saughelli – 1st Place

Sophia Yanis – 3rd Place

Ella Muffley – 4th Place

 

Basic Program – Basic 3

Olivia Patterson – 2nd Place

 

Basic Program – Basic 4 - Group A

Megan Arnold – 1st Place

Kayla Woods – 2nd Place

Kylie Parker – 4th Place

 

Basic Program – Basic 4 - Group B

Chloe Cushwa – 4th Place

 

Basic Program – Basic 5

Payton Navarrete – 1st Place

Sophia Mancuso – 2nd Place

 

Basic Program – Basic 6 - Group A

Aubrey Hughes – 1st Place

Denali Cubillo – 2nd Place

Brenna Knox – 4th Place

 

Basic Program – Basic 6 - Group B

Eleanor Ober – 1st Place

Julia Baynes – 3rd Place

 

Basic Program – Basic 7

Larissa Duggan – 1st Place

 

Compulsory Moves - Beginner

Keira Woods – 2nd Place

 

Compulsory Moves – High Beginner

Aubrey Oliver – 1st Place

 

Compulsory Moves – No Test

Isabelle Walsh – 1st Place

 

Compulsory Moves – Preliminary

Charlotte Manfield – 1st Place


High Beginner Free Skate

Aubrey Oliver – 1st Place

Keira Woods – 4th Place

 

Interpretive Preliminary

Meryl Shackett – 1st Place

Charlotte Manfield – 3rd Place

 

Jumps Challenge – High Beginner

Gabriella Baldwin – 1st Place

 

Jumps Challenge – Preliminary

Charlotte Manfield – 1st Place

 

Spins Challenge – Preliminary

Jordyn Tereszcuk – 1st Place

Charlotte Manfield – 2nd Place

 

Free Skate – No Test

Isabelle Walsh – 1st Place

Marina McCann – 3rd Place

 

Free Skate – Pre-Preliminary

Charlotte Manfield – 1st Place

Jordyn Tereszcuk – 3rd Place

 

Free Skate – Preliminary

Meryl Shackett – 1st Place



Comments